Türkiye Vize Olmayan Ülkeler

Yurt dışına seyahat planlayan Türk vatandaşları; vize ücreti ödemeden, vize başvuru belgelerini hazırlama gereği olmadan, Türkiye vize olmayan ülkeler listesini araştırabilir.  Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler için kapıda vize uygulaması ya da e-vize ile rahatlıkla giriş yapılabilir.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir konusunda pasaport renklerine göre vizesiz ya da kapıda vize uygulamasıyla ülkelere giriş yapabilir.

 • Bordo umuma mahsus pasaport sahipleri Ermenistan içen 120 güne kadar, Tayvan için 30 güne kadar havaalanında giriş vizesi alabilir.
 • Bordo pasaportlular 111 ülkeye kapıda vize ya da vizesiz giriş hakkına sahiptir.
 • Diplomatik pasaportlular 165 ülkeye vizesiz giriş yaparken; 9 ülkeye kapıda vize ile giriş yapar.
 • Hususi ve hizmet pasaportlular ise 147 ülkeye vizesiz giriş yaparak, 9 ülkede kapıda giriş yapma olanağı bulur.

Türkiye vize olmayan ülkeler için 30 gün, 60 gün ya da 90 gün vizesiz giriş hakkını kullanabilir. Bostvana, Fas, Gambiya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mauritius, Sao Tome ve Principe, Seyşel Adaları, Esvatini, Tunus gibi ülkelere, belirli günler dahilinde giriş yapılabilir.

Hangi ülkeler Vize İstemiyor 2022?

Hangi ülkeler vize istemiyor 2022 yılında da yine 5 kıta üzerinden gerçekleşir. Afrika, Asya, Kuzey ve Güney Amerika, Okyanusya ülkelerinin bazılarına vizesiz giriş yapılabilir.

Vize istemeyen Avrupa ülkeleri arasında;

 • Arnavutluk
 • Azerbaycan
 • Belarus
 • Bosna Hersek
 • Gürcistan
 • Karadağ
 • Kosova
 • Kuzey Makedonya
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Moldova
 • Ukrayna
 • Sırbistan bulunuyor.

Güney Amerika Kıtası için vizesiz giriş yapılacak ülkeler arasında; Arjantin, Brezilya, Bolivya, Ekvador, Kolombiya, Peru, Paraguay, Venezuela, Şili ve Uruguay bulunuyor.

Hangi Ülke Vize İstemiyor?

Türkiye vize olmayan ülkeler araştırmasında Okyanusya ülkeleri ve Asya Kıtası ülkelerini de tercih edebilir. Türk vatandaşları, Okyanusya ülkeleri arasında; Cook Adaları, Mikronezya, Fiji, Palau, Tuvalu, Niue ve Vanuatu ülkelerine vizesiz giriş yapabilir.

Hangi ülke vize istemiyor konusunda Türk vatandaşları, Asya kıtasını da tercih edebilir. Brunei, Endonezya, Hong Kong, Filipinler, İran, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Katar, Kırgızistan, Katar, Malezya, Makao, Moğolistan, Özbekistan, Tayland, Singapur, Ürdün ve Umman ülkeleri de Türk vatandaşlarına belli sürelerde vize uygulamıyor.

Rusya Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Türkiye vize olmayan ülkeler araştırması yapıldığında dünyanın 5 kıtasındaki ülkelere 30, 60 ve 90 günlük süreleri aşmayacak şekilde vizesiz seyahat etme hakkında sahiptir. Aynı zamanda pasaport türüne göre sınır kapısında vize alarak, seyahat çıkarken yapılan hiçbir hazırlığı yapmalarına gerek kalmaz.

Bunun yanında Rusya vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir konusunda 105 ülkeye gitme hakları vardır. Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Moldova, Ukrayna gibi ülkeler bulunuyor.

Aynı zamanda Rusya vatandaşları; Henley vize kısıtlamaları endeksine göre 105 ülkeye seyahat edebilirken; AB ülkelerine girişlerde de vize kolaylığı uygulanmaktadır.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Türkiye vize olmayan ülkeler konusunda 64 ülke haricinde birçok ülkeye, belli sürelerde vizesiz giriş yapabiliyor. Bunun yanında bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vizesiz giriş yapamadığı 64 ülkeye, yeşil pasaportlu Türk vatandaşları, vize muafiyetinden yararlanarak giriş yapabiliyor.

Yeşil pasaport ile vizesiz giriş yapılabilen ülkeler arasında;

 • Avrupa ülkeleri: Almanya, Belçika, Kıbrıs, Danimarka, Hırvatistan, Lüksemburg, Azerbaycan, Romanya, Norveç, Yunanistan, İtalya, Karadağ, Fransa, Finlandiya gibi ülkeler bulunuyor.
 • Kuzey Amerika ülkeleri: Bahamalar, Kosta Rika, Honduras, Grenada, Guyana, Dominik Cumhuriyeti, Hollanda Antilleri, Barbados, Panama, Curaçao, Britanya Virgin Adaları gibi ülkeler yer alıyor.
 • Güney Amerika ülkeleri: Arjantin, Venezuela, Kolombiya, Paraguay, Bolivya, Uruguay, Ekvador, Peru, Brezilya, Şili bulunuyor.
 • Asya ülkeleri: Bahreyn, Yemen, Kuveyt, Irak, Malezya, Çin, Umman, Hong Kong, Kamboçya, Maldivler, Lübnan, Kırgızistan, İran, Japonya, Filistin, Sri Lanka, Türkmenistan, Vietnam gibi ülkeler bulunuyor.
 • Afrika ülkeleri: Botsvana, Mauritius, Zimbabve, Tunus, Cezayir, Mısır, Güney Afrika Cumhuriyeti, Madagaskar, Tanzanya, Kamerun, Zambiya, Moritanya, Cibuti, Ruanda, Yeşil Burun Adaları gibi ülkeler vardır.
 • Okyanusya ülkeleri: Cook Adaları, Samoa, Tonga, Palau, Tuvalu, Fiji, Vanuatu, Niue, Yeni Kaledonya ülkeleri bulunur.

Yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir konusunda toplamda 157 ülkeye vizesiz giriş yapma hakkı bulunuyor. Kuzey ve Güney Amerika Kıtası, Avrupa Kıtası, Asya Kıtası, Afrika Kıtası ve Okyanusya ülkelerinden oluşan bu listede; vize almadan, kapıda vize ya da online vize uygulamasıyla bu ülkelere giriş yapılabiliyor.

Mısır Vizesi için tıklayınız; https://www.vizeofisi.com/misir-vize

En Ucuz vizesiz ülkeler hangileridir?

En ucuz vizesiz ülkeler arasında; Tayland, Fas, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Gürcistan, Uruguay, Makedonya, Ukrayna, Karadağ bulunur.

Avrupa vizesiz gidilebilecek ülkeler hangileridir?

Avrupa’ya vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında; Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan, Ukrayna, Moldova, Kosova, Gürcistan, Belarus ve Karadağ bulunuyor.

Türkiye’nin vizesiz gidebileceği ülke sayısı kaçtır?

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları 111 ülkeye, gri ve yeşil pasaportlular 147 ülkeye ve siyah pasaportlular ise 174 ülkeye vizesiz giriş yapabilir.

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı