Mısır Gezi Rehberi
Mısır Gezi Rehberi

Mısır, Kuzey Afrika’nın en büyük ülkesi ve en çok turist çeken ülkelerinden biridir. Tarihi, mimari yapıları ve sualtı dünyası gibi farklı turistik özelliklere sahiptir. Türkiye’den Mısır’a seyahat etmek için yapacağınız vize işlemlerinde bizimle iletişime geçebilir, işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Mısır Gezi Turları

Kahire ve Sharm el Seikh, Mısır’a gidenlerin mutlaka seyahat etmesi gereken şehirleridir. Antik Mısır’ın tarihi dokusunu yansıtan Mısır piramitleri, Kahire şehrinde yer alır. Mısır piramitleri, sanılanın aksine çölde değil şehrin ortasındadır. Mısır piramitlerinin ilerisinde Büyük Giza Sfenksi olarak adlandırılan kutsal hayvan heykeli yer alıyor. Kahire şehrine giden kişilerin ziyaret edebileceği birçok Mısır Müzesi de mevcut.

Tarihi geziler yapmak isteyenler için Antik Mısır’a uzanan gezi turları yapmak da mümkün. Mısır gezi rehberi sayesinde çeşitli turlara katılabilirsiniz. Bu turlar, seyahatlerinizde gezilecek yerleri aramanıza gerek kalmadan Mısır’daki gezilecek farklı yerleri görmenize yardımcı oluyor. Tur ücretleri ise 120 dolar gibi fiyatlardan başlıyor.

Mısır Piramitleri Sanal Gezi

Afrika ülkesi olan Mısır, tarihi özellikleri ile dikkat çeken ve özellikleri Dünyanın yedi harikasından biri olan Mısır piramitlerinin en çok merak edildiği ülkedir. Mısır gezi rehberi ile ülkenin piramitler ve çevresinde alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Ülkeye seyahat edemeyen kişiler için tasarlanan sanal gezi turları içerisinde Mısır piramitleri de mevcut. Herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan sanal gezi turuna katılabilir, Mısır piramitlerini online bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Mısır Gezi Notları

Mısır, sıcak bir iklime sahip olduğu için gideceğiniz zamanı iyi ayarlamanız gerekir. Yaz aylarında çöl ikliminin etkisi olduğu için Mısır’a gitmek isteyen kişiler için uygun dönemler kış aylarıdır. Mısır, Türkiye’ye göre bir saat geridedir. Yemekleri, dili ve kültürü, Türkiye’den çok farklı olan ülke, turistler için kolaylık sağlayacak gelişmeler yapmıştır. Mısır gezi rehberi ülkeye gittiğiniz andan sonuna kadar size eşlik edecek ve görmeniz gereken her yere ulaşmanızı sağlayacak şekilde hizmet verir. Dilerseniz Mısır turlarına katılmanız da mümkün. Ancak ülkede Türkçe ile derdinizi anlatmanız zor olabilir. Ana dili Arapça olan ülkenin turistik bölgelerinde İngilizce bilen sayısı oldukça yüksektir. Orta düzeyde İngilizce bilmeniz, seyahatiniz boyunca kendinizi ifade etmeniz için yeterli.

Mısır’ın Ulaşımı

Türkiye’den Mısır’a gidecek olan kişiler, tek seferde uçakla ülkenin büyük şehirlerine iniş yapabilir. Mısır, Türkiye’ye en yakın Afrika ülkesi olduğu için uçuş süreleri oldukça kısa. Kahire’ye 2 saatte ulaşabilir, Sharm El Sheikh şehrine 2.5 saatte ulaşabilirsiniz. Ülkeye ulaştıktan sonra kalacağınız otelin transfer aracı varsa kullanabilirsiniz. Havaalanlarında taksi, uber gibi araçlar da hizmet veriyor.

Tur şirketleri, turistlerin havaalanına transferleri için ücret ödenmesini de istemiyor. Ülkeye gitmek için vermeniz gereken uçak bileti fiyatı 400-500 TL arasında değişiklik gösterebilir. Ülke içindeki ulaşım zor olmadığı gibi fiyatları da düşük.

Mısır Seyahat Kısıtlaması

Mısır, 2020 yılında pandemi sebebi ile seyahat kısıtlaması getiren ülkeler arasında yer almıştı. 2021 yılında ise ülke turist kabul etmeye başlamış ve turistler için seyahat kısıtlamalarını kaldırmıştır. Ülkeye gitmek için vize başvurusunda bulunabilir, vize almanız ardından herhangi bir kısıtlama olmayan seyahat edebilirsiniz. Mısır, farklı ülkelerden gelen kişilere PCR testi ve karantina uygulayan ülkeler arasındadır.

Mısır Gezilecek Yerler

Mısır, büyük bir ülke olduğu için ilk kez gidenler, gezilecek yerlerini bulmakta zorlanabilir. Piramitleri, plajları gibi bilinen yerlerle birlikte hiç duymadığınız güzellikleri de olan ülkenin gezilecek yerleri oldukça fazladır.

  • Giza Piramitleri: Kahire şehrinin merkezinde yer alan piramitler, M.Ö. 300 yılında inşa edilmiş ve düzgün mimarisinin sırlarını hala koruyan gezilecek yerlerden biri
  • Han El Halili Çarşısı: Giyim, otantik eşya, tabak gibi aradığınız birçok şeyi bulabileceğiniz kapalı çarşı
  • Muallaka Kilisesi: Şehirde yaşayan Hristiyanların tarihini yansıtan müze, dini seyahat yapmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Kilise, Kahire şehrinde yer alıyor.
  • Soho Meydanı: Mısır’a dair önyargılarınızın kalmayacağı Şarm El Şeyh şehrinin eğlence merkezlerinden biri. Buz pateni, havuz, alışveriş mağazaları ve restoran gibi alanların bulunduğu oldukça büyük bir eğlence yeri
  • Blue Otel: Dalı merkezi olan bu bölge, sualtına yerlerine ilgisi olanların görmek isteyeceği turistik bölgeler arasında yer alıyor.

Mısır Gezi Turu

Mısır’a seyahat edenlerin gezebilecekleri Kahire ve Şarm el Şeyh şehirleri oldukça büyük. Bu şehirlerde gezilecek yerleri ilk gidişinizde bulmanız zor olabileceği için Mısır gezi rehberi yapan turlarla anlaşabilirsiniz. Tur fiyatları 150 dolardan başlıyor ve Antik Mısır Turu, dini turlar gibi farklı alanlara seyahat etmenizi sağlıyor. Mısır gezi turları, konakladığınız otellerin hizmetleri arasında da mevcut olabilir. Gezi turları ile fotoğraf çekebileceğiniz mimari dokusu ile dikkat çeken yerlere de seyahat edebilirsiniz.

Mısır Ulaşımı

Mısır’a gitmek isteyen Türk vatandaşları, THY ve Pegasus uçak bileti alarak tek seferde ülkeye ulaşabilir. Ortalama 2.5 saat içinde Kahire şehrine ulaşabilirsiniz. Mısır’a seyahat etmeden önce vize başvurusu yapmanız gerekir. Vize başvurusu için uçak bileti almış olmanız ve konaklayacağınız otele rezervasyon yapmanız istendiği için ülkeye gittiğinizde sorun yaşamadan otelinize gidebilirsiniz. Havaalanlarında transfer araçları olduğu gibi taksi ve uber ile ulaşım sağlamanız da mümkün.

Mısır İklimi

Mısır, dünyanın en sıcak iklimlerinden birine sahip. Özellikle yaz aylarında çöl iklimi hakim olduğu için ülkeye seyahat edecek kişilerin kış aylarını beklemesi, seyahatlerini zorlanmadan geçirmeleri için daha makul bir seçim olacaktır. Ocak ve ekim ayları arasında ülkeye gittiğinizde çöl iklimi kadar sıcak olmayacağı için daha rahat gezebilirsiniz. Mısır gezi rehberi turları, ülkenin her mevsiminde gelen turistler için hizmet verir. Özellikle kış aylarında daha fazla turist geldiği için tur bulmakta zorlanmazsınız.

Mısır’a Gitmek İçin Neler Gerekli?

Mısır, Türkiye’den vize isteyen ülkelerden biridir. Bu nedenle seyahat amaçlı gidecek olan kişiler, Mısır Turistik vize başvurusunda bulunmalıdır. Ülkeye gitmek için yapmanız gereken vize başvuruları, Mısır konsolosluğundan randevu almanızla gerçekleşir. Randevu almak için konsolosluğu arayabilir ve online vize başvuru formunu doldurabilirsiniz. Vize için gerekli belgeleri hazırlamanız ardından konsolosluğa teslim ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Mısır’a gitmek için uçak biletini almış olmanız ve otel rezervasyonunu yapmış olmanız gerekir. Vize başvurusu aşamasında istenen pasaport, başvuru formu gibi belgeleri teslim etmeniz ardından sonucun bildirileceği mail adresinizi de iletmeniz gerekir. Mısır vizesi çıktıktan sonra ülkeye tek seferde uçabilir ve 90 güne kadar konaklayabilirsiniz. 90 günden uzun süre kalmak isteyen kişiler, uzun süreli vize türlerinden birine başvuru yapmalıdır.

Mısır Piramitleri Giriş Ücreti?

Mısır piramitleri, Kahire şehrinde yer alan tarihi alanlardan biri. Piramitleri seyahat etmek için tur şirketleri ile anlaşabilir veya uber gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Şehrin merkezinde yer aldığı için ulaşımı kolay olan turistik bölgeye 155 EGP ödeyerek giriş yapabilirsiniz. 44 TL’ye denk olan bu ücreti giriş yaparken ödemeniz gerekir.

SSS

Mısır’a Nasıl Gidilir?

Mısır’a gitmek isteyen Türk vatandaşları, gitme amacına göre bir vize türüne başvuru yapmalıdır.

Mısır Turist Vizesi İçin Ne Kadar Para Lazım?

Mısır turist vizesi ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir.